MMA (Mixed Martial Arts)

MMA nedir?

Mixed martial arts (MMA) yani “karma dövüş sanatları” organizasyonlarda ve diğer dövüş sporlarında kullanılan ve çok geniş dövüş teknikleri içeren, tam temas mücadele sporudur. Kurallar, sporcuların yerde veya ayaktayken birbirlerine hücum etmelerine ve sarılarak mücadele etmelerine izin vermektedir. Bu tip organizasyonlar farklı geçmişleri olan dövüşçülerin birbirleriyle dövüşmelerine olanak sağlamaktadır.

MMA Tarihçe

M.Ö. 648′de Antik Yunan’da yapılan Olimpiyat Oyunları arasında Pankreas (Pankration) adında bir spor da katılmıştı. Pankration kelimesi Yunanca’daki her şey, tüm anlamına gelen “Pan” ile güçler anlamına gelen “kratos” kelimesinden türetilmişti ve Helenik boks ile güreşin karmasıydı. Karşılaşmalarda yalnızca iki kural vardı; biri ısırmamak diğeri gözlere zarar vermemekti. Karşılaşmalar taraflardan birinin bilincini kaybetmesi veya yenilgiyi kabul etmesiyle bitirilirdi fakat bazen de müsabıklardan birinin veya ikisinin ölümüyle son bulurdu. Kullanılan teknikler arasında yumruklar, eklem kilitleri, fırlatmalar, dirsek ve diz vuruşları ve tekmeler bulunurdu.
Büyük İskender pankreasçıların silahsız dövüşteki yetenekleri yüzünden askerlerini onlar arasından seçerdi. M.Ö. 326′da Hindistan’ı işgal ettiğinde beraberinde çok sayıda pankreasçı da bulunmaktaydı. İnanışa göre pek çok asya savaş sanatının doğuşu da bu döneme denk gelmektedir. Pankreas günümüzde karma savaş sanatları olarak bilinen şeyin de ilk kayıtlı formunu oluşturmaktadır.
Yunanıstan’daki pankreasın düşüşü Roma İmparatorluğunun doğuşuyla aynı zaman dilimine denk gelmektedir. Diğer dövüş sporları pankreasın önüne geçmiş ve Batı’da güreş ve boks hakim duruma geçmişti. Bu durum yüzyıllarca böyle devam etmiş ve Rio de Janeiro’da (Brezilya) ilk kez 1925 yılında karma savaş sanatları uygulanmaya başlamıştı.
1801 yılında George Gracie İskoçya’dan Brezilya’ya göç etmiş ve kuzeydoğu Brezilya’nın Para bölgesinde yaşamaya başlamıştı. Aynı bölgeye 1900′lerin başlarında Japon Mitsuyo Maeda da göç etmişti. Maeda bölgede kurulan kolonide Japon hükümetinin temsilcisiydi ve Graice’nin soyundan gelen Gustão ile yakın arkadaş olmuşlardı.
Maeda aynı zamanda tanınmış bir Judo şampiyonuydu ve onun oğlu Carlos’a Judo’yu öğretmeye başlamıştı. Maeda Japonya’ya döndükten sonra Carlos çalışmalarına devam eder ve kardeşine de öğrendiği sanatı öğretmeye başlar ancak Carlos bu sanata öğrendiği diğer savunma sanatından unsurları da eklemeye başlar. Carlos ve kardeşi Helio Bölgenin Karate okullarının temcilcilerinin, profesyonel boksörlerin, Capoeiracıların ve diğer sanatçılarının katıldığı Antik Yunan’daki Pankreas karşılaşmalarını andıran Vale-Tudo karşılaşmalarına katılırlar. Helio Gracie bu karşılaşmalarda karşısına çıkan Japon dövüşçüleri, boksörleri ve güreşçileri yenilgiye uğratır.
Vale-Tudo karşılaşmaları Amerika’ya da taşınır. Gracie kardeşlerden Rorion, Tayland’a yaptığı gezilerde gizli karma dövüş karşılaşmalarına şahit olmuş olan Art Davie ve Semaphore Entertainment Group’in (SEG) başkanlığını yapmış olan Bob Meyrowitz Ultimate Fighting Championship’i kurmuşlardır.
Kilo kategorileri, zaman veya raund kısıtlaması ve güvenlik ekipmanı bulunmayan bu karşılaşmalarda dövüşçülere sadece göz oyma, ısırma, balık kancası kullanmalarına izin verilmemekte ve dövüşler hakemin durdurması, Knock out veya sözlü veya işaretle bildirilen teslimiyet ile sona erdirilmektedir.
Ultimate Fighting Championship dışında farklı karma savaş sanatları müsabakaları da bulunmaktadır.

MMA modern tarihi

MMA; Mixed Martial Arts yani Karma Savaş Sanatı demektir. MMA’in tanımını yapabilmek için tarihini incelemek daha doğru olur. Günümüzde resmen bir spor branşı haline gelen MMA; aslında tüm dövüş sistemleri içerisinde hangisinin daha etkili olduğunu bulma fikri ile ortaya çıkmıştır. Artık MMA maçları belirli kurallar çerçevesinde ve profosyonel MMA sporcularının katılımı ile yapılmaktadır. Fakat ilk MMA turnuvası 1993 yılında Denver Colarado’da düzenlenen ve 3000′e yakın seyircinin izlediği gerçek bir dövüş organizasyonuydu. Bugün halen devam eden UFC maçlarının ilki olan UFC-1; Kick-Bokscu Patrick Smith ve Kevin Rosier, savate dövüşcüsü Gerard Gordeu, karate ustası Zane Frazier, shoot fighter Ken Shamrock, sumo güreşcisi Teila Tuli, profosyonel bir boksör olan Art Jimmerson ve Brazilian Jiu-Jitsu siyah kuşak Royce Gracie’den oluşuyordu. Royce Gracie bu turnuvada kendisine hiç şans verilmemesine rağmen ilk maçında Art Jimmerson’ı 2 dakikada mağlup etmiştir. Daha sonra dünyanın en iyi dövüşcülerinden biri olarak gösterilen Ken Shamrock’u da ilk dakikada boğarak pes ettirmiştir. Sıradaki maçlarını da hiç yenilmeden kazanan Brazilian Jiu-Jitsu ustası Royce Gracie UFC-1,2 ve 4′ün de şampiyonu olmuştur.
O zamanki karşılaşmalar siklet farkı gözetilmeksizin, dövüşcülerin çıplak elle yaptığı maçlardan ibaretti. Saç çekmeden, kasıklara vurmaya, yara içine parmak sokmaya kadar herşeyin serbest olduğu round ve süre sınırlaması olmyan bu turnuvalar zaman içerisinde sporcuları korumaya yönelik kuralların eklenmesiyle bugünkü modern MMA halini almıştır.
MMA’nın ilk yıllarında; kick-box, box, karate gibi vuruşlu sistemlerde usta dövüşcüler Brazilian Jiu-Jitsu, judo, güreş de çalışmaya başlayarak kendi branşının eksiklerini tamamlama yoluna gittiler. Tabi grapling yapan dövüşcüler de vuruş çalışarak bu eksiklerini kapattılar. Bu dönem çapraz eğitimliler dönemi olarak da adlandırılabilir.
Fakat artık modern MMA anlayışında illa bir sisteme bağlı kalmaksızın ayakta dövüş için kick-box, box ve yere alma teknikleri için de güreş, judo çalışılır. Yer teknikleri için ise Brazilian Jiu-Jitsu kaçınılmaz bir gerçektir. MMA maçlarında yerde mücadelenin ne kadar önemli ve etkili olduğu göz önüne alındığında Brazilian Jiu-Jitsu’nun MMA’in en temel esası olduğu açıkca anlaşılmaktadır. Yıllardan beri yapılan bu yasal dövüşlerdeki istatistikler göstermiştir ki BJJ; diğer dövüş sistemleri içerisinde en etkili olan disiplindir. Ve MMA içerisinde de en önemli paya sahip branşlardan biridir.
MMA bir spor olarak en heyecanlı ve nefes kesen aktivitelerden biridir. UFC, Strikeforce ve PRIDE gibi organizasyonlar sayesinde MMA daha evrensel ve popüler bir spor haline gelmiştir. Birçok ülkede MMA en hızlı gelişen spordur. Randy Couture, Chuck Lidell, Georges St Pierre, Anderson Silva ve diğer bir çok şampiyon bu sporun yıldızları arasındadır.
MMA İçin Kullanılan Kıyafet ve Ekipmanlar

MMA çok farklı disiplinleri içine aldığı için,bir tür kıyafet yoktur.

MMA antrenmanlarında güreşildiği zaman güreş dizlikleri;Muaythai yapıldığı zaman ‘ V ‘şort denilen açılabilir şortlar,Jiujitsu yaparken de çok bol olmayan kıyafetler giyilebilir.

MMA Dövüşlerinde ise bazen dizlik yada üst giyilmeyebilir. kickbox’daki gibi tek şort ile de dövüşülebilir.MMA eldivenleri diğer eldivenli sporlar ile kıyaslandığında farklıdır.tüm parmakların geçtiği avucun içinin nerdeyse boş olduğu eldivenler kullanılır. Bu tarz eldiven kullanılmasının nedeni rakibin tutulmasının (grapling) yapllabilmesi içindir.
Kuralları

Değişik Dövüş kuruluşları tarafından kurallarda değişiklik arz edebiliyor. Bazı MMA dövüş müsabakalarda sporcuyu korumak adına kurallar koyabiliyor. Eğer MMA sporcusu kural dışı harekette bulunursa önce Puanı kırılıyor ve bu üç kere tekrarlandığı takdirde diskalife olunuyor.

Aşağıdaki hareketler yasaklanmıştır (Her tarafta değil)

- Isırmak
- Göze sokmak
- Kafa darbesi
- Cinsel organlara darbe
- Saç çekmek
- Ağıza parmak sokmak
- Kafa arkasına darbe atmak
- Dirsek ile kafaya darbe
- Sekizgen Kafes yada Ringten kendi isteğiyle ayrılmak
- Sekizgen Kafes yada Ringten rakibi kasti olarak atmak
- Rakibe minderde saldırarak tekmeyle kafaya darbe atılması
- Rakibin Köprücük kemiğinin tutulması
- Rakibinin şortu tutulması
- Tükürmek
- Hakemin araya girdiği zamanda rakibe saldırmak
- Müsabaka’ya ara verildiğinde yada bitirildiğinde rakibe saldırmak
- Vücudu yağ, krem yada sprey gibi vücudu kayganlaştırıcı maddeler kullanmak