BJJ (Brazilian Jiu-Jitsu)

BJJ Nedir ?

Brazilian Jiu-Jitsu; mücadeleyi daha çok yerde kabul ederek boğma, kırış ve kilit teknikleri ile rakibini pes ettiren bir sistemdir. BJJ sporcuları, müsabakası olan diğer sistemlerde olduğu gibi kendi içinde kendine özgü müsabaka kuralları ile yarışır. Bu kurallar kesinlikle rakibe zarar vermeye müsade etmez ve rakip pes ederek bile kaybetmiş olsa herhangi bir yara almadan kurtulur. Bu yüzden Brazilian Jiu-Jitsu müsabakaları izlendiğinde sanki bedenen oynanan bir satranç oyununu anımsatır. Diğer yandan BJJ idmanlarında ciddi bir kalori yakımı sözkonusudur ve BJJ çalışmaya yeni başlayanlar her geçen gün fiziklerinde ve fonksiyonel kuvvetlerindeki gelişmeyi gözle görülebilir şekilde farkederler.

Jiu Jitsu anlam olarak “narin sanat” (arte suave) manasına gelir. Bunun sebebi kazanmanın temel ilkesinin rakibin kilo ve gücünün kendi aleyhine kullanılmasından kaynaklanır. Bu teknik size, kendinizden daha ağır bir rakibi baskı gücüyle hareket ettirme olanağı sağlar. Bu da zihinsel ve fiziksel enerjiyi daha verimli kullanmada yönlendirici etkendir. Jiu Jitsu’nun amacı rakibi hafife almaktır. Ancak bunu yapabilmek için hatasız korunma prensibine sahip olmalı ve rakibinizin sizi yenmesine asla izin vermemeniz gerekmektedir. İyi uygulanmış bir teknik ya da rakibin duygusal tükenişinden kaynaklanan hatalar sayesinde kazanan siz olacaksınızdır. Bu korunma kabiliyeti de Jiu Jitsu’yu en etkili kişisel savunma sanatı haline getirir.

Jiu Jitsu uygulayıcıları üç adet yeteneği öğrenmek zorundalardır: Hareket, Denge ve Baskı Gücü.

A. TEMEL TUTUŞ POZİSYONLARI: BJJ maçlarında görülen temel pozisyonlar (judoda tutuş olarak bilinen), rakibi kontrol almaya yönelik tekniklerdir: 1. Gard (guard), 2. Binme (mount), 3. Kaplumbağa (turtle).
1. GARD (guard): Rakibin bacaklarla kontrol edilmesidir. Rakibin kontrol edilmesi “garda çekmek” (pulling the guard) rakibin kontrolünün geçilmesi “gardı geçmek” (passing the guard)olarak isimlendirilir. (Bknz. http://en.wikipedia.org/wiki/Guard_(grappling) )
Yaygın olarak kullanılan bir gard tekniği; kelebek gard (butterfly guard), farklı bir örnek olarak aşağıda gösterilmiştir:
2. BİNME (mount): Rakibin yüzüne bakacak şekilde üzerine (karın bölgesine ) oturmak veya dizle, göğüsle bastırarak rakibi yerde tutmak veya sırtına binerek bacak ve kollarla sarmaktır. (Bkz. http://en.wikipedia.org/wiki/Mount_(grappling)
3. KAPLUMBAĞA: Rakibi kontrol için kullanılan diğer bir BJJ pozisyonudur.

B. KIRMA TEKNİKLERİ
KİMURA (çift bilek kilidi):
OMAPLATA (Omuz kilidi): Kimura’da bileklerle yapılan kırış omaplata’da bacak yardımı ile yapılır.
İki elinizle kontrol altına aldığınız rakibin sol kolunun üzerine sağ bacağınızı atarak rakibin sol omzunun üzerinden doğrularak yere oturun. (Bkz. http://en.wikipedia.org/wiki/Armlock)
UÇAN KİLİT (Flying armbar): Atma tekniği kullanılarak yapılan bir kırıştır. Rakibin sağ koltuk altına dizinizi dayayarak rakibi ağırlığınızla yere çekin ve kol kilidini uygulayın.
BACAK KİLİDİ/DİZ BLOKU (legbar/kneeebar): Sizi garda çekmek isteyen rakibinizin sağ bacağını kontrol ederek bacaklarının arasından geçin ve sertçe karın boşluğuna oturun, solunuza doğru kayarak sağ bacağına dizine baskı yapacak şekilde kilit uygulayın.
TOPUK ÇENGELİ (Heel hook):
Farklı bir uygulama (topuk çengeli):
Bilek kilidi (Leg lock):
Ayak kilidi (Leg lock):

C. BOĞMA TEKNİKLERİ:
ARKADAN BOĞMA (Rear Naked Choke): Beyne giden kan dolaşımını baskılayarak rakibi bayıltmayı amaçlar.
ÜÇGEN BOĞMA (Triangle Choke): Gardınız geçmeye çalışan rakibe uygulanır, rakibin boğulmasında kendi kolunun baskısından istifade edilir.
GİYOTİN BOĞMA (Guillotine choke): Genellikle belden aşağıya dalan rakibe uygulanır.
BOĞA YILANI BOĞMA (Anaconda Choke): Rakibin kendi kolunun baskısından istifade edilir.

D. ATMA TEKNİKLERİ.

E. DİĞER TEKNİKLER:
1. YER TEKNİKLERİ:
MAKAS ÇEVİRME (Scissor Sweep): Garda çekilen rakibe üstünlük sağlamak için uygulanan yer tekniğidir. Sıkça rastlanan Makas Atışı ile isim benzerliği olmasına rağmen farklı bir tekniktir.

MAKAS ATIŞI (Scissor Throw): Judo’da müsabakalarda uygulanmayan “Kani Basami”, Sambo’da “ножницы” (nojnitsı:makas) olarak bilinen atış tekniğidir.